CallRec – Sound Memo – Recenzja aplikacji do nagrywania rozmów telefonicznych

Program do nagrywania rozmów – tak najprościej można opisać aplikacje, którą postanowiłem w ostatnim czasie przetestować, a która nosi nazwę Call Rec Sound Memo.

Zasada działania programu jest banalna. Po zainstalowaniu go w pamięci i uruchomieniu (automatycznie powoduje to dodanie go do autostartu telefonu) naszym oczom ukazuje się proste, aczkolwiek bardzo przejrzyste, menu. Bez zbędnego gadania przechodzimy do opcji Setting, gdzie konfigurujemy aplikacje tak, aby nagrywała każdą rozmowę, która zostanie zainicjowana, bądź też zostawiamy wybór samemu sobie. W takim wypadku podczas rozmowy musimy sami wcisnąć przycisk record.

Ważnym elementem jest też format, w którym zapisywane będą pliki z nagraniami. Wyboru dokonujemy z trzech formatów – Wav, Au albo Amr. Nie trzeba chyba tłumaczyć, który jest najlepszy, choć i jednocześnie najbardziej pamięciożerny (Wav). Jednak każdy, kto ma w posiadaniu kartę pamięci, powinien wybrać tenże format, bowiem pozostałe charakteryzują się sporą kompresją, a przez to szumieniem, utrudniającym nieco zrozumienie tego co nagraliśmy (zwłaszcza jeśli nasz rozmówca nie ma pięknej dykcji, niczym lektorzy z tv ;). Ostatnią opcją jest usuniecię programu z autostartu.

A jak się sprawdza sama aplikacja? W ramach testu wykonałem telefon do Wojtka (Legionista). W chwili gdy odbierał połączenie, automatycznie zainicjowało się nagrywanie. Sporym minusem okazał się dzwięk, który rozlega się w słuchawce co kilka sekund. Niestety, aplikacją nie nagramy rozmowy w taki sposób, aby rozmówca o niczym nie wiedział – owe ‚piknięcia’ eliminują tę możliwość. Istnieje oczywiście sposób polegający na zaserwowaniu jakiegoś głodnego kawałka, bądź też grania tak zwanego głupa („Jakie bipy? Nic nie słyszę.”), ale to już pozostawiam w rękach Waszej inwencji 😉

Po zakończeniu rozmowy uruchomiłem plik dzwiękowy. I tu miłe zaskoczenie – nagranie brzmi świetnie, a mowa jest bardzo wyraźna, sprawiająca niemal wrażenie jakby rozmawiały ze sobą dwie osoby stojące obok siebie. Oczywiście gorzej ma się sprawa w przypadku AMR-a. W tle wyraźnie słyszalne są szumy, utrudniające momentami zrozumienie słów. Kwestia oszczędności – plik WAV waży kilka razy więcej niż AMR, co dla posiadaczy mniejszych pamięci może okazać się kluczowe w wyborze formatu nagrania.

Reasumując SM nie powala niczym na kolana, nie oferuje czegoś ponadto niż konkurencyjne aplikacje tego typu, ale jest rzetelnie wykonany i nie powinien nikogo zawieść. Gdyby tylko istniała możliwość rejestracji rozmów ‚po cichu’… 😉

Ocena: 8/10

Najnowsza wersja: 6.0

Cena: 19,99 USD

Strona producenta: http://www.qmobilsoft.net/Products/products.html

Testowano na: Nokia 6630

Tekst: SpokoWap

-Screeny pochodza z oficjalnej strony producenta aplikacji

Jedna odpowiedź

  1. Tylko gdzie to można pobrać bo na stronie producenta nei widzę wersji na symbiana s60v3 bo na takim sofcie działa i550. Proszę o odpowiedź bo żaden inny program do nagrywania rozmów na i550 nie działa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: