[Android] Age of Empire

Opis dotyczy wersji 1.9.9

Tytuł gry – z niewielką różnicą, bo literką „s” na końcu – znany jest chyba każdemu posiadaczowi komputera, nawet jeśli nigdy nie miał okazji w nią zagrać. Ja na przykład nie grałem, jakość nigdy tego typu gry nie zdołały skraść mi duszy. Nie mam do nich cierpliwości. Włączam i czuje się przytłoczony tymi wszystkimi tabelkami, ustawieniami i innymi dziwactwami, z których większość zupełnie nic mi nie mówi. O tak, w ten gatunek nie można sobie po prostu wskoczyć i nauczyć się wszystkiego w locie, tu trzeba przygotowań, przestudiowania instrukcji, ewentualnie jakiegoś poradnika 🙂 I pewnie dlatego gry ekonomiczne nie należą do zbyt popularnego gatunku w świecie elektronicznej rozrywki. Dają dużo, ale jednak wymagają coś w zamian. Po Age of Empire sięgnąłem głównie dlatego, że wyglądał ładnie na screenach w sklepie Google Play. I był za darmo 🙂

AoE zajmuje 15 MB. Ściąga i instaluje się bez większych problemów. Podczas pierwszego uruchomienia gry możemy wpisać kod polecający, dzięki któremu konto nasze i osoby polecającej powiększy się o 5 złotych monet. Jeśli po przeczytaniu tego opisu zechcecie zapoznać się z AoE, podaje swój kod:
5109939298

Przy okazji automatycznie dodamy się do listy znajomych, tak że w razie problemów bądź jakichś pytań, możecie śmiało pisać 🙂

Początki

Widok ogólny. Poniżej ikon moje opisy ich znaczenia 😉

Po tym krótkim przestoju zaczynamy w końcu zabawę. Naszym oczom ukazuje się mapa miasta, którym władamy. Przez pierwsze minuty rozgrywki przeprowadza nas samouczek, co w znaczny sposób zmniejsza uczucie zagubienia i rzuca trochę światła na co ważniejsze meandry rządzące AoE. W wielkim skrócie – zbieramy złoża (drewno, kamień, żelazo i żywność) stanowiące główną, obok miedziaków i złota, walutę, za którą rozbudowujemy kopalnie, farmy, ratusz, koszary, mur miejski…a także trenujemy wojsko. Jak zdobywać te wszystkie dobra? Ulepszając budynki. Na przykład im lepiej rozbudowana farma, tym więcej pożywienia zasilającego nasze konto w ciągu godziny.

Pola

Age of Empire – atakujemy pole

Równie ważne dla ilości zdobywanych przez nas złóż są tzw. pola, które znaleźć można na mapie świata.

Mapa Świata

Aby je zdobyć, należy pokonać wojaków pełniących koło nich wartę 😉 Przy każdym z pól widzimy cyfrę od 0 do 9. Im większą, tym więcej złóż na godzinę. Oczywiście te z cyfrą 1 przejąć najłatwiej, gdyż są bardzo słabo chronione (po kilku żołnierzy każdego rodzaju).

Oddziały

Żołnierzy trenujemy zaś w koszarach. Wymagają dosyć dużo zasobów, ale warto w nich inwestować. Nie dość, że zagarną pole, las, kopalnie żelaza czy kamieniołom, to jeszcze mogą walczyć na arenie, za co dostajemy dodatkowe zasoby (po 200 sztuk każdego i 10 punktów reputacji, ta ostatnia tylko w przypadku, gdy wygramy).

Wieża

Wieża Chaosu – szturmujemy piętra

Jest też i wieża. Każde kolejne piętro to coraz lepsze (większe) ekipy wrogów, przez które należy się przebić. Co 20 pięter otrzymujemy darmowego generała. Za pomocą przycisku „Wyjście” możemy raz na dobę za darmo (kolejne kosztują 10 złotych monet) zresetować swoje postępy na Arenie. To dobry i prosty sposób na wbijanie poziomów Generałom – pierwsze piętra są proste, bez strat wojska można na nich wbić trochę PD.

Generałowie i oddziały część dalsza

No właśnie, generałowie. Dowodzą oni, rzecz jasna, wojskiem. Na każdą bitwę możemy wypuścić czterech generałów, a każdy z nich może mieć określoną liczbę wojaków jednego rodzaju. W tym miejscu można zaobserwować elementy RPG, gdyż generałowie otrzymują punkty doświadczenia za każdego uśmierconego wroga. Co pewną ilość PD generałowie awansują na wyższe levele, co skutkuje coraz lepszymi statystykami (atak, obrona) i coraz większą ilością wojaków, które można im przydzielić. Na początku dowodzimy armiami po kilkunastu łebka na generała, potem…kilkaset, kilka tysięcy… W chwili obecnej mam zamek na 13 poziomie i generałów wytrenowanych na 23-32 level, co daje mi już w sumie ponad tysiąc sztuk mięsa armatniego, którym mogą dowodzić 😉 w koszarach możemy stworzyć cztery rodzaje oddziałów – piechote, kawalerie, łuczników i katapultę. Każdy z nich również dysponuje pewnymi wartościami opisującymi siłę ataku i obrony. Można więc dopasować wojsko do generała w taki sposób, by było bardzo silne podczas natarcia, ale słabe przy obronie, mocne w obronie, a słabe w ataku, albo średnie i w jednym i drugim. Wedle gustu i własnej strategii 🙂 Warto mieć na uwadze, że pewne rodzaje oddziałów są lepsze przeciwko innym i odwrotnie.
Piechote warto wystawiać przeciwko łucznikom.
Kawalerie warto wystawiać przeciwko katapultom.
Łuczników warto wystawiać przeciwko kawalerii.
Katapulty warto wystawiać przeciwko piechocie.

Ratusz

Ratusz

Ratusz to jedna z ważniejszych budowli w grze. Bez częstej rozbudowy nie będziemy mieć ludności, a bez tej nic nie zupgradujemy i nie będzie kogo trenować na wojaków. Od czasu do czasu trzeba więc zainwestować w kolejny level tego budynku.
W ratuszu znajdują się jeszcze dwie zakładki. Pierwsza to Monarcha. Sprawdzamy tak m.in. liczbę naszych punktów reputacji, ilość generałów, którymi możemy rozporządzać, oraz liczbą pól i fortec, które możemy przejąć.

Fortece

Te dają nam pewną ilość miedziaków na godzinę. Znajdziemy je na mapie świata. Ostrzegam jednak, iż są mocno chronione i nawet te na pierwszy poziomie strasznie trudno przejąć. Co gorsza, bardzo szybko wypłukać je do ostatniego grosza – zazwyczaj już po 24 godzinach musimy szukać nowej 😉

Reputacja

Czyli po prostu nasze główne punkty doświadczenia. Co pewną ilość nasz zamek awansuje na wyższy poziom, co daje nam dostęp do większej ilość pól i fortec do zajęcia. Reputacje zdobywamy rozbudowując budynki etc. Nie otrzymujemy jej za trenowanie wojska, przejmowanie pól, fortec. Ale za to za każdą wygraną walkę na arenie dostajemy 10 punktów reputacji, o czym warto pamiętać.

Mur Miejski

Mur Miejski

W razie ataku innego gracza mur miejski pomaga nam odeprzeć jego wojsko. Każda jego rozbudowa zwiększa obronę i możliwości leczenia naszych oddziałów. Mury nie bronią się jednak same, musimy je obsadzić generałami. Na szczęście tuż po wyruszeniu wrogich oddziałów otrzymujemy informacje o maszerującym w naszym kierunku wojsku, nie trzeba więc trzymać wojska cały czas przy murach.

Targowisko

Targowisko – raj dla handlarzy

Miejsce dla handlarzy zbędnymi zasobami. Możemy wystawić własne albo kupić je od innych graczy. Ceny zmieniają się cały czas, warto więc polować na okazję 😉 Dużo graczy posiadających więcej niż jedno urządzenie na systemie Android tworzy sobie tzw. „farmy” – zbierają na nich zasoby, które potem wystawiają na targowisku za minimalną cenę i szybko skupują swoim głównym kontem. Cierpliwi mogą czyhać na takich cwaniaków i spróbować jako pierwsi zagarnąć zapasy dóbr. Da się 🙂

Technologia

Za pewną ilość miedziaków albo monet możemy zwiększyć każdorazowo o 5% wydajność kopalni żelaza, kamieniołomu, tartaku lub farmy.

Loteria

Loteria – niech się koło kręci

Za dziesięć złotych monet kręcimy kołem. Nagrody raczej średnio ciekawe nie warte tylu złota, o które bardzo ciężko w przypadku gdy nie chcemy wydawać na grę prawdziwej gotówki. Na szczęście co 24 godziny mamy możliwość darmowego spróbowania swoich sił w loterii. Są też losy za 45 i 120 złotych monet, tych jednak nigdy nie dostajemy za friko.

Arena

Arena – bij i zabij

Tu walczymy z innymi graczami. Każdego dnia możemy wykonać 15 ataków, po każdym należy odczekać 3 minuty. Jeszcze do niedawna było to 10 minut, ale twórcy chyba uznali, że to zbyt wiele i zmniejszyli czas oczekiwania. I fajnie. Warto walczyć, gdyż nawet pokonani nie tracimy wojska. Dlaczego? Nie nam pojęcia, ale nawet jeśli to błąd, nam nadzieję, że go nie naprawią 😉

Magazyn

Magazyn

Jak nazwa wskazuje, trzymamy tam zasoby. Im wyższy level magazynu, tym większy limit pojemności.

Ufff, pisze i pisze, a temat cały czas nie został wyczerpany choćby w kilkunastu procentach. Gra jest mimo wszystko dosyć spora i można by o niej mówić bardzo długo. Myślę jednak, że dowiedzieliście się z tego tekstu o podstawach, którymi rządzi się gameplay. Jest to takie absolutne minimum, dzięki któremu szybciej wkręcicie się w klimat gry. Potrzebujecie jeszcze czegoś? Piszcie w komentarzach albo bezpośrednio w grze. Na pewno odpowiem 🙂

Polecam? Bez wahania. Zabawa wciąga i uzależnia.

Producent: Silent Ocean
Wersja językowa: polskawa 😉
Testowano na: HTC Desire
Cena: bezpłatne, do ściągnięcia na Google Play

Reklamy

Komentarzy 50

 1. Widzę tam wkradł Ci się w screen nick tego całego „Azteki” 😀

 2. Żeby bronić pola np z żelazem trzeba wysłać wojsko z generałm,czy da sie jakoś bez generała?

  • Ja nikogo na pola nie wysyłam, nie opłaca się – szkoda marnować wojska. Póki co tylko dwa razy ktoś mi przejął niechronione pole, ale szybko je odbiłem. Zawsze można wysłać armię tuż po tym, jak otrzymamy wiadomość, że wróg wyruszył przejąć nasze pole 🙂

 3. w jaki sposób mogę zwiększyć liczbę sprzedawanych surowców ?? i dlaczego moge zajmowac tylko 3 pola ??

  • Liczba możliwych pól do przejęcia i maksymalna ilość surowców, które możesz sprzedać za jednym razem zależy od Twojego poziomu, czyli reputacji 🙂

 4. jest jakis sposob zeby podczas ataku stracic jak najmniej surowców ?? najlepiej wydac wszystko ale jesli nie ma takiej mozliwosci ?? i czy jak dam generałów do muru to mam wieksze szanse na obrone nawet przed wieksza armia ??

  • Zależy kto Cię atakuje 😉 Zazwyczaj nie warto. Lepiej stracić trochę surowców niż armię liczącą sobie na przykład 1000 wojowników. Możesz wystawić surowce do sklepu – albo po normalnej cenie (ktoś kupi), albo drogo – wtedy nie kupi nikt i po ataku będziesz mógł wszystko wycofać ze sklepu.

   • no niby tak ale moge sprzedawac narazie bardzo malo surowcow :/ jeszcze jedno… warto od poczatku inwestowac w wojsko ?? czy najpierw eko ??

   • A który masz poziom zamku? Na wyższych levelach będziesz mógł sprzedawać więcej surowców, ja już mogę po ponad 20 tysięcy na jedną ofertę. Najpierw eko, przy okazji wykonujesz misje, za które dostajesz bonusowe zasoby 🙂

 5. 7 dopiero :/ wolno bardzo mi to idzie :/ misje czyli arena i wieza ??

  • W Wieży nie dostajesz punktów reputacji, tylko PD dla generałów 😀
   Skup się na rozbudowie farm, kamieniołomów, kopalni i drewna – będziesz miał większą produkcję surowców na godzinę. A więcej surowców to szybszy postęp 🙂 Jak masz cierpliwość, to możesz też polować na targowisku na zasoby wystawiane przez farmy – po cenie 0,01 za sztukę 😀

 6. czemu spada mi produktywnosc farmy? mam dajmy nato level farmy 5. co daje mi przypuścmy 100 na godzine0 .. zamek daje mi 50 chlopa na godzine.. powinno 50 zostawac, przyjmujac ze jeden leb zre 1 szamy.
  Mimo tego, populacja nadal ta sama tjj, przybytek, a produktywnosc farm spada.. I drugie pytanie, czy na arenie tracę jednostki? na początku mimo przegrania na 9 levelu wrocily wszystkie, potem czastka, a teraz poprostu strach tam zagladac. caly dzien zbieram mieso armatnie, by na koniec stracic je w wiezy.. gdzie sens i logika?

  • Nie wiem czy do końca dobrze rozumiem… Każde pole, które przejmiesz z czasem „wysycha” 😉 Przejmuje pole na 5 poziomie, po jakimś czasie poziom spada na 4, potem 3, 2, 1, a w końcu do zera.
   Na arenie nie tracisz w ogóle jednostek. Wszędzie indziej i owszem.

 7. jeszcze jedno 🙂 wchodze w dane jakiegos miasta i wyskakuje mi 2st citzen , 3rd archer albo Militia co to znaczy ?? i czy jak ktos doda jak juz ide na niego na mur generałów to zobacze to w podgladzie jego miasta ??

  • To jest po prostu ranga, zmieniająca się w zależności od Twojego poziomu reputacji. Zobaczysz, o ile wybadasz, co kosztuje pewną ilość miedziaków.

 8. macie jakis sposob na goldy??

 9. Te przedmioty co dostaje na arenie to się przydadzą na coś czy sprzedać?

  • Możesz je wymieniać w Daily Task na nagrodę – co 24 godziny można tam wyrwać 5 wozów, każdy z nich daje Ci po 300-500 sztuk zasobów każdego rodzaju 🙂

 10. Mam taki problem z aoe przy pierwszym logowaniu nie wpisalem zadnego kodu po prostu ok i teraz nie chodzi prosi mnie o ponowne zalogowanie ale jak biore ok pojawia sie znowu ,,zle haslo zaloguj sie ponownie” a gdy biore anuluj gra sie wylancza/ mam zainstalowana gre na tablecie modekom/ Ratunku prosze , moze istnieje jaks stronka gdzie sie zalogowac powturnie moge bo dezinstalacja i ponowna instalka fuck/ mam to samo

  • Na każdym serwerze możesz założyć 3 konta. Kod nie jest wymagany, musiałeś po prostu zapomnieć hasła. Pokombinuj jeszcze, spróbuj sobie przypomnieć co tam wpisywałeś podczas rejestracji.

 11. A moze jest nowsza wersja albo inna czesc z taka sama fabula i z taka grafika
  Prosze o link w razie pomyslu

 12. Wie ktoś kiedy będzie nowy serwer? Ostatnio powstał 27.

 13. Wie ktoś może kiedy powstanie nowy serwer? Ostatnio powstał 27.

  • Prawdopodobnie niedługo. Jak dotąd nowe serwery pojawiają się w tempie jednego na tydzień. Chociaż moim zdaniem powinni nieco przystopować, gra zaczyna już mulić w momentach gdy jednocześnie gra wielu graczy (np. przy codziennym restarcie skarbów albo początku nowego dnia).

 14. Jakieś nowe zasady weszły gdy się atakuje?

 15. Witam mam problem niewiem jak go rozwiazac mianowice kupilem nowy telefon z androidem ZTE Grand X in w gre gralem na HTC Wildfire S i mam ja powiazana z kontem gmail , HTC wyczyscilem konto gmail przypisane i powiazane juz z nowym telefonem AofEPL zainstalowane i tu jest problem dalo mi nowe konto niewiem jak odpalic gre z dotychczasowa rozgrywka z starego telefonu ??:( Please pomocy

  • Tak bywa, niestety. Musisz wysłać do autorów gry e-maila, w którym podasz jak najwięcej informacji o swoim koncie – ile miałeś sztuk złota, poziomy budynków itd. Ile jesteś sobie w stanie przypomnieć. Będą wtedy wiedzieć, że konto faktycznie należy do Ciebie i wyślą Ci dane do logowania.

 16. A o co chodzi z mapa skarbów ? Ostatnio po napaści na zamek przeciwnika w komunikacie znalazłem że zdobyłem mapę skarbów (Treasure Map). Z czym to się je 🙂 ?

 17. 52496968899 – o to kod po którym dostajecie 1000zł monet, tyle monet na początku gry na pewno każdemu pomoże 🙂 Życzę miłej gry i zapraszam na serwer 24!!!!!

 18. chcesz konto w AOE z miastem lev 24 ciągle rośnie!! W mieście mase złota, surowców i członkostwo w sojuszu, jednym z najlepszych na serwerze. Oszczędź sobie kilku miesięcy żmudnego rozwijania miasta… przystąp gotowy do gry! zapraszam po więcej informacji androidappsseller@gmail.com

 19. witajcie, Pany help, kurza mnie że moi generałowie to same baby, coś źle zrobiłem przy 1 uruchomieniu gry? jak zrobic by to były męskie postacie?

 20. wpisz przy zakładaniu konta 5419940565 dostaniesz monety i surowce miejsce w moim sojuszu (rank 10). ZAPRASZAM DO SOJUSZU, BIJEMY NIEMCÓW :d

 21. Witajcie. Chce ktoś konto w Age of empire (AOE) na androida z miastem lev 31 które ciągle rośnie!! W mieście góra złota 587sztuk (w przeliczeniu na pln to jakieś 150zł), duża produkcja surowców liczne wojsko i oczywiście członkostwo w jednym z najlepszych sojuszów na serwerze (14). Oszczędź sobie kilku miesięcy żmudnego rozwijania miasta… przystąp gotowy do gry! zapraszam po więcej informacji androidappsseller@gmail.com

 22. a mozna jakos stracic generala? co wtedy? jak mozna ich zdobywac? gdzie sie ich kupuje? no i ostatecznie czy mozna zmieniac rodzaj oddzialow u generala bo mam prawie samych piechurow i czy mozna przekazywac oddzialy miedzy generalami o tych samych jednostkach? dz i pzdr

  • Generała tracisz tylko w przypadku, gdy sam go zwolnisz.
   Można ich zdobyć w Wieży Chaosu, w loterii, poprzez codzienne logowanie się.
   Rodzaj oddziałów możesz zmienić na jakikolwiek tylko chcesz.

 23. Ja również zapraszam! Proszę wpisać 5159879399 przy zakładaniu konta i wysłać do mnie – nick DjOstBar – priva na grze – zagramy razem!!!!

 24. Witam. Jak zdobywac miedziaki nie wliczajac targu???

 25. Weszła nowa aktualizacja no i nie wiem jak przyporządkować żołnierzy do generałów, wie ktoś jak?

 26. Witam
  Zapraszam wszystkich chętnych do gry na serwerze A57- Fulvia Sojusz Polska 3 miejsce w rankingu, w sojuszu są tylko Polacy, fajna atmosfera i zabawa!! Chętnych zapraszam do kontaktu:) kod promocyjny 5579999682 dający gold na start
  Powodzenia !!

 27. Dołącz do gry na serwerze A57 i razem z innymi reprezentuj Polske !! Sojusz polska 3 rank zaprasza do gry, swietna atmosfera zabawa wspólna walka! 5579999682 wpisując ten kod dostajesz złoto które da Ci przewagę nad innymi na starcie 🙂

 28. niedawno była aktualizacja, jest ktoś kto może mi wytłumaczyć o co chodzi z „Gam event” ?

 29. ja mam inne pytanie: w dzienniku misji mam coś takiego: „Ulepsz wszystkie farmy 1,2,3…7” wie ktoś o co tu chodzi? mam całe eko na lvl7 i dodatkowo ulepszyłem o 1 poziom technologię wydobycia i nic mi nie zalicza :/

 30. czemu nie dzialaja mi misje ? ;/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: